Комисија од правда ќе предлага судии за разрешување | Правдико

Правдико

   

Комисија од правда ќе предлага судии за разрешување

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Комисија од Министерството за правда во иднина ќе му предлага на Републичкиот судски совет кој судија да биде ставен пред чин на разрешување, изјави Александра Зафировска, претседателка на Републички судски совет.

2C4BED84C29E214B98621F544263B16D

Ова е дел од законските измени во законот за судски совет кои се донесени по препорака на Греко.

– Комисијата ќе ги контролира судиите и за оние кај кои ќе утврди несовесно работење ќе иницира поведување на дисциплинска за која ќе решаваат членовите на судскиот совет, рече таа.

Целта на ова е да се раздвојат постапките кои досега ги водеше единствено Судскиот совет. Советот истовремено предложил и градација на дисциплински мерки со која разрешувањето на судиите ќа биде најтешка казна.

Извор: Дневник

Препорачуваме

Партнери на Правдико