Комисијата за заразни болести предлага отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без тестирање | Правдико

Правдико

   

Комисијата за заразни болести предлага отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без тестирање

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Комисијата за заразни болести утрово до Министерството за здравство доставила предлог-одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР-тестирање.

„Според анализите, во моментов нема индикација, односно нема висок број на импортирани случаи во земјава со Ковид-19 од овие земји. Согласно тоа, нема ризик и безбедно е отворањето на границите“, соопшти Министерството.

Предлог-одлуката ќе биде доставена до Владата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико