Комитет на Европарламентот гласаше за либерализација на визниот режим со Косово | Правдико

Правдико

   

Комитет на Европарламентот гласаше за либерализација на визниот режим со Косово

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Либерализацијата на визниот режим за граѓаните на Косово беше поддржана од Одборот на Европскиот парламент за граѓански слободи.

Иако и претходно во европарламентот се гласаше за либерализацијата на визниот режим со Косово, според процедурата, по европските парламентарни избори одржани во мај годинава, на новиот Европски совет му е потребен и нов мандат за преговарање за либерализацијата. На Западен Балкан само на граѓаните на Косово им е потребна виза за патување во земјите од Шенген зоната.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико