Kомплетен преглед врз извршувањето на казната затвор | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Kомплетен преглед врз извршувањето на казната затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

aaaa-240x300Криминолошките и пенолошките истражувања за криминалитетот и влијанието на казната врз неговото сузбивање покажуваат дека позитивните ефекти од казната се во пропорционален однос со должината на времетраењето од сторувањето на кривичното дело до примената и извршувањето на казната. Колку примената и извршувањето на казната временски се оддалечува од моментот на сторувањето на кривичното дело, толку ефектите од примената и извршувањето на казната на генерално превентивен и специјално превентивен план се намалува и обратно. Оттука, и инсистирањето на нашиот ЗИС за ефикасност во нивното извршување, посебно на казната затвор.

Автор: м-р Илија Јованов

Прочитај ја целата статија ТУКА

 

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико