Конференција на ОБСЕ за справување со трговија со луѓе долж западно-балканската миграциска рута | Правдико

Правдико

   

Конференција на ОБСЕ за справување со трговија со луѓе долж западно-балканската миграциска рута

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

OSCEРегионална конференција поддржана од ОБСЕ „Промовирање синергии и заеднички пристап во справувањето со трговијата со луѓе долж Западно-балканската миграциска рута“ ќе се одржи на 27-ми и 28-ми октомври во Скопје.

Целта на конференцијата, организирана од Мисијата на ОБСЕ во Скопје со поддршка на Канцеларијата на Специјалниот претставник и координатор за борба против трговија со луѓе на ОБСЕ и Националната комисија за борба против трговија со луѓе, е да поттикне поконструктивен дијалог меѓу националните власти, граѓанското општество и мисиите на ОБСЕ на теми поврзани со трговија на луѓе во земјите зафатени од миграциската криза.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико