Косово ја повлече одлуката за зголемување на царините | Правдико

Правдико

   

Косово ја повлече одлуката за зголемување на царините

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Косовската Влада ја укина одлуката за зголемените царини, соопшти денеска македонскиот министер за економија Кресник Бектеши.

„Пред неколку минути бев информиран дека Косово ја повлече одлуката во целост, а претходно на владината седница на косовската Влада, биле земени предвид аргументите што беа изнесени од македонската страна напеточната средба во Приштина“, рече Бектеши.

Косово ја воведе одлуката на 18 јули годинава и со неа царините за вкупно 21 земјоделски производ беа зголемени за 30 отсто.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико