Косово не може во ОН | Правдико

Правдико

   

Косово не може во ОН

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

kosovoКосово нема да биде член на Обединетите Нации, изјавиле за приштинскиот весник „Трибуна“ дипломатски извори, додавајќи дека на официјална Приштина тоа и е одамна кажано.

Како што пишува весникот, на Приштина и е дадено до знаење да се откаже од таа цел во офаа фаза од договорот со Белград, што се толкува како „болен компромис за косовската страна“.

Невозможноста за членството на Косово во ОН потсетува на статусот на Тајван, земја која прогласи независност, но меѓународно е се’ уште дел од Република Кина, пишува весникот.

Извор:Netpress

Препорачуваме

Партнери на Правдико