Косово нема да ја менува таксата на увоз од Србија и од БиХ | Правдико

Правдико

   

Косово нема да ја менува таксата на увоз од Србија и од БиХ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели изјави дека властите нема да носат одлука во врска со таксата од 100 отсто на увозот од Србија и БиХ пред средбата со српските челници, што на покана на францускиот претседател Емануел Макрон ќе се одржи на 1 јули во Париз.

„Немаме намера да донесеме одлука која ќе доведе во незавидна позиција некого од државните раководители. Никогаш нема да се потчиниме на Србија и на српскиот претседател Александар Вучиќ. Одлуките ги донесуваме одмерено, имајќи предвид што велат Соединетите Американски Држави и нашите партнери во Европската унија“, изјави Весели.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико