Косовскиот Парламент ќе и го проследи на Владата нацрт законот за Армијата | Правдико

Правдико

   

Косовскиот Парламент ќе и го проследи на Владата нацрт законот за Армијата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели, денеска изјави дека раководстворто на Парламентот едногласно одлучи на Владата да и се проследи нацрт законот за Косовските сили за безбедност (КСБ), очекувајќи дека законскиот текст набрзо ќе биде вратен во Парламентот за натамошна процедура, пренесе „РТК2“.

Весели, по денешниот состанок на парламентарното раководство, рече дека следното заседание на Парламентот е закажано за утре.

– Секој чекор што е преземен во последните 18 години, е преземен во партнерство со меѓународната заедница. Српска листа е битен дел од Косово. Ние секојдневно ги повикуваме да бидат присутни во Парламентот и помалку значење да му посветуваат на Белград – рече Весели.

Косовскиот претседател Хашим Тачи вчера на Весели му го предаде нацрт законот за трансформација на безбедносните сили на Косово во армија на Косово.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико