Кратко време за прочистување на избирачкиот список | Правдико

Правдико

   

Кратко време за прочистување на избирачкиот список

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Само со добра организираност може да се стигне да се прочисти избирачкиот список до претстојните избори во април, но треба да се земе предвид дека ќе има и пречки, така што роковите се прекратки.

57F07296-0A06-48DA-8A02-45B4F3759715_w640_r1_s

Додека сè уште е отворено прашањето како ќе се прочистува избирачкиот список, а на маса се двете опции и за теренска проверка и за активна регистрација, амбасадорката на ОБСЕ во Македонија Нина Суомалајнен оценува дека и покрај краткото време што останува до изборите, постои можност за подобрување на списокот.

„Јас нема да заземам став во однос на ова прашање, но исто така со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати итн. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време пред изборите“, вели Суомалајнен.

Краен рок за договор за измените во врска со изборниот процес е шести октомври, па на работната група и остануваат уште четири дена да ги договори сите работи поврзани со него, вклучувајќи го и начинот на кој ќе се прочистува списокот. Според професор, Темелко Ристески до изборите на 24 април има време за да се средат работите, но само во услови на добра организираност, што, според него, недостига во државата.

„Може да се заврши, меѓутоа за жал нашите луѓе не се такви, ќе има пречки, ќе има разни минирања на работата со цел да се постигнат одредени интереси кај учесниците во трката за добивање на гласови кај политичките партии и групации, така што времето од неколку месеци, колку што остануваат до април, до кога треба да се заврши работата, мислам дека е кратко“, вели Ристески.

Покрај прочистувањето на избирачкиот список, работната група треба да се договори и за гласање на дијаспората, медиумското претставување за време на изборите, одвојување на владејачката партија од државата, финансирање на кампањата и неколку други теми.

Во интервјуто што ќе во целост ќе го емитуваме в недела, амбасадорката на ОБСЕ вели и дека без разлика што се менува, промената не треба да се случи непосредно пред избори.

„Обично треба да има една година, но секако во некои држави е можно тоа да се оствари и за 6 или 8 – 9 месеци пред изборите. Во нормални услови важно е кога изборите наближуваат да се знае кои се законите, кои се процедурите за спроведување на избори итн. Исто така, важен принцип е независноста и неутралноста на институциите кои ги спроведуваат изборите, без разлика дали се работи за национални или локални“, вели Суомалајнен, кога во разговорот зборува и за мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за престојните избори, меѓуетничките односи, бегалско мигрантскиот бран.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико