Крим пред референдум за засилена автомија | Правдико

Правдико

   

Крим пред референдум за засилена автономија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

krimВо Киев избран нов премиер. Москва бара да се почитува договорот за решавање на кризата. Јанукович утре ќе се појави пред јавноста.

Парламентот во автономната Украинска Република Крим ја распуштија републичката влада и закажа избори за иднината на полуостровот. Тензиите се зголемија во Крим, каде што голем број од жителите се про-руски настроени и не го подржаа соборувањето на од Москва, поддржаниот украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Пратениците, исто така го одобрија референдумско  прашање дали автономијата на Крим од централната власт на Украина треба да се зајакне. Референдумот бара од граѓаните да со ДА или НЕ ЗА: “Автономна република Крим има државна независност и е дел на Украина, врз основа на договори.”

Референдумот е закажан за 25 мај – на истиот ден кога новите власти на Украина ги закажаа претседателските избори во земјата.

Руските новински агенции претходно известија дека соборениот украинскиот претседател Виктор Јанукович планира да одржи конференција утре во јужниот руски град Ростов-на Дон.
Тоа би било прво појавување во јавноста на Јанукович, кој избега од Киев соочен со масовни протести.  Јанукович, во соопштението испратено до руските новински агенции , изјави дека се уште се смета себеси за да биде легитимно избран шеф на Украина и дека одлуките донесени од Украина парламентот се нелегални.

Во меѓувреме рускиот министер за надворешни работи , Сергеј Лавров, повика на спроведување на договорот потпишан минатата недела од страна на соборениот Украинскиот претседател Виктор Јанукович и поранешните лидерите на опозицијата. Договорот предвидуваше предвремени претседателски избори и формирање влада на национално единство, со Јанукович како претседател.

Во киев пак Парламентот го избра Арсениј Јатсенјук, еден од лидерите на анти-владините протести во Украина, за премиер на новата коалициона влада.

Во Украинскиот парламент е формирана и нова владина коалиција. Во првото обраќање, Јатсенјук предупреди дека престојат непопуларни одлуки за справување со економската криза, а најави и приоритетно обновување на преговорите со Европската Унија и со меѓународниот монетарен фонд за финансиска помош. Тој додаде и дека Русија ја смета за партнер, а не само сосед.

Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека ќе испрати мисија во Украина по барањето за голема финансиска  поддршка од новите власти во земјата.

Директорот на ММФ, Кристин Лагард, соопшти дека ќе биде направена проценка на економската состојба во Украина и ќе започнат разговори за политичките реформи. Новите власти побараа 15 милијарди долари.

Русија по соборувањето на претседателот Виктор Јанукович соопшти дека не може да ги исплати останатите 12 милијарди од пакетот помош вреден 15 милијарди долари.

Извор : Радио слободна Европа

Партнери на Правдико