Криумчарење мигранти: Во повеќе акции на Унгарците, уапсени петмина Срби | Правдико

Правдико

   

Криумчарење мигранти: Во повеќе акции на Унгарците, уапсени петмина Срби

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Унгарската полиција минатиот викенд во неколку наврати уапси вкупно пет државјани на Србија, кои беа осомничени за шверц на вкупно 52 мигранти.

4a84a6784dee8524037b7c60349c942f

Како што соопшти дека унгарската полиција, на 16 јануари по полноќ на магистралниот пат М5 запрени се две возила.

Во првото возиле се наоѓал 32-годишниот српски државјанин носејќи 20 државјани на Сирија, Авганистан и Сомалија, кои не можеле да докажат дека законски престојуваат во Унгарија, додека во второто возило, управувано од страна на 38-годишниот српски државјанин имало 12 граѓани на Сомалија и Нигерија.

Неколку часа подоцна бил откриен и третиот дел од оваа група, составена од две патнички моторни возила, кои исто така биле користени за пренесување на мигранти од страна на државјани на Србија.

Против четворицата е покрената постапка за кривичното дело трговија со луѓе.

По кратко време, околу 07:40 во околината на Морахалом запрено е возило Мерцедес Спринтер управувано од страна на 47-годишен државјанин на Србија, во кое се откриени 20 илегални мигранти од Шри Ланка, Индија и Турција.

Тој, исто така, е обвинет за трговија со луѓе.

Сите петмина српски државјани се во полициски притвор во Ксонград Каунти, додека против мигрантите е покрената прекршочна постапка.

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико