Кривична пријава против 35-годишен скопјанец поради криумчарење мигранти | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава против 35-годишен скопјанец поради криумчарење мигранти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ поднесе кривична пријава против 35-годишен жител од село Трубарево, Скопско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

Како што информираа од МВР, од страна на судија на претходна постапка на лицето му била одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

35-годишниот скопјанец пред два дена бил фатен како шверцува мигранти. Околу 22 часот на 13 октомври кај клучката Миравци полициски службеници пронашле 10 лица мигранти од Ирак, Aвганистан, Пакистан и Иран во возило „алфа ромео“ со скопски регистарски ознаки, кое било управувано од пријавениот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико