Кривична пријава против поранешниот директор на ЕЛЕМ | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава против поранешниот директор на ЕЛЕМ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Дејан Бошкоски, поранешниот директор на државното претпријатие АД ЕЛЕМ, како и С.П., внатрешна ревизорка во ЕЛЕМ, добија кривични пријави од Министерството за внатрешни работи за злоупотреби на службената положба, поради погрешно евидентирање и исплаќање на прекувремена работа.

Како што е наведено во полицискиот билтен, Д.Б. (44) од Скопје и С.П. (45) од Битола ги сториле злоупотребите во периодот од јануари 2014 година до октомври 2015 година.Според полицијата, Дејан Бошкоски писмено ја овластил С.П., како внатрешен ревизор за економски работи во службата за внатрешна ревизија при АД ЕЛЕМ – Скопје, да врши работи за време на неработни денови или во празници, но таа не подготвувала ревизорски извештаи и такви документи не биле доставени до дирекцијата на државното претпријатие за производство на струја.

„И покрај тоа, Д.Б. за наведениот период одобрил исплата на надоместоци за плата, за ноќна работа и за работа на државен празник, со што ѝ овозможил на С.П. да стекне противправна имотна корист во износ од 140.226 денари, на штета на АД ЕЛЕМ – Скопје“, стои во полицискиот билтен.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико