Кривична пријава за бесправно градење и узурпација на недвижности | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава за бесправно градење и узурпација на недвижности

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Триесет и деветгодишен скопјанец без дозвола градел на државно земјиште и на две парцели кои биле приватна сопственост во Бутел.

„Пријавениот во текот на септември оваа година узурпирал градежно земјиште во катастарска општина Бутел со површина од 4.746 метри квадратни, сопственост на РС Македонија, и без да обезбеди одобрение за градење, во својство на инвеститор, започнал и изведувал противправни градежни активности – градба од втора категорија, за која е потребно одобрение за градење согласно член 57 став 2 од Законот за градење.

Исто така, на две соседни катастарски парцели во катастарска општина Бутел, од кои едната 4.746 метри квадратни, а другата 1.672 метри квадратни, којашто била приватна сопственост на друго физичко лице, започнал со изведување на противправни градежни активности, со што ги сторил кривичните дела“, соопшти МВР.

Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против С.А.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривични дела бесправно градење и узурпацијата на недвижности.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико