Кривична пријава за докторот кој со возило влечеше куче | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава за докторот кој со возило влечеше куче

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Сектор за внатрешни работи Струмица поднесе  кривична пријава против К.З.(61) од Струмица за сторено кривично дело  „мачење животни“.  Според полицијата, на 26 ноември тој од село Борисово до продавнiца во селото Мокриево со метален синџир го врзал своето куче за задната страна на возилото и додека го управувал возилото го влечел домашниот миленик.

Случајот го пријавија граѓани, како и Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, кои реагираа по страшната глетка што ги шокира жителите на Струмица. Според нив, познат струмички доктор врзал за својот автомобил мало кутре и го влечел додека возилото било во движење. Сведочат дека кучето било влечено до изнемоштување и умрело задавено.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико