Правдико

   

Кривична пријава за ексградоначалник на Чашка за неоправдани вработувања

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

СВР Велес поднесе кривична пријава против поранешен градоначалник на Чашка за злоупотреба на службена положба и овластување. Во периодот од 2013 до 2017 година пријавениот одобрил времено вработување со договор на дело за 40 лица во општината, иако немало потреба од вработувања.

Според соопштението, времено вработените воопшто не доаѓале на работа и не биле потпишувани во евидентните списоци, а договорите им се продолжувале секој месец и им се исплатувал надомест од општината.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико