Правдико

   

Кривична пријава за измама: Лажно ветувала работа во Министерството за здравство

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Е.С. (36) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени четири кривични дела – “измама“, казниви по член 247 од Кривичниот законик на Република Македонија.

Е.С. во периодот од јуни до август минатата година, лажно повикувајќи се на лица на високи позиции во Министерството за здравство на Република Македонија, ги довела во заблуда оштетените – дека со нејзина помош за краток временски период ќе бидат вработени во Министерството за здравство, при што за услугите, во повеќе наврати, им побарала и примила вкупен паричен износ од околу 150.000 денари.

Пријавената ги извршувала делата на идентичен начин. Имено, на оштетените им ветувала дека ќе ги вработи во министерството како преведувач од англиски на македонски јазик, референт во министерството, потоа како медицинска сестра во Одделот за максилофасцијална хирургија или како акушерка, и во еден случај ветила работно место – лаборант во Одделението за трансфузиологија.

За услугите, пријавената од оштетените во повеќе наврати барала парични средства во висина од 12.000 до 24.000 денари со изговор дека парите и биле потребни за трошоци околу набавка на потребна документација за вработување, односно за систематски и психолошки прегледи. Е.С. средбите со оштетените ги закажувала во кругот на комплексот клиники „Мајка Тереза“, а во два случаи им понудила дека ако сакаат да земаат поголема плата требало да доплатат дополнителни средства во износ од 12.000, односно 24.000 денари.

Откако ги дале парите, оштетените повеќе пати се обидувале да стапат во контакт со пријавената, но таа ги одбивала сите повици, по што сфатиле дека се измамени и случаите ги пријавиле во полициска станица.
Е.С. е повикана на разговор во полициска станица, каде што ги признала кривичните дела и го појаснила начинот на извршување, а по ова оштетените пријавиле во полициска станица дека парите им биле вратени во целост.

Партнери на Правдико