Правдико

   

Кривична пријава за кумановец што предизвикал пожар

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

 

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Д.Ќ.(71) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 05.08.2019 околу 11,00 часот во атар на село Орашац, кумановско, кај месноста викана „Косматица“, пријавениот, на парцели со лозје и житна култура, во негова сопственост предизвикал пожар, кој се проширил и зафатил површина од околу 15 хектари сува трева и ниско стеблести растенија.

Партнери на Правдико