Кривична пријава за лажниот инспектор што измамил кумановец дека ќе му го ослободи синот од затвор | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава за лажниот инспектор што измамил кумановец дека ќе му го ослободи синот од затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Лажен полициски инспектор зел 20 илјади евра од Кумановец, ветувајќи му дека ќе му помогне неговиот син да излезе од затвор.

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М. (44) од Тетово поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „измама“.

Пријавениот во текот на јули 2016 година лажно претставувајќи се како полициски службеник – инспектор во одделот за оружје и дрога при СВР Тетово, го довел во заблуда оштетениот Н.Б.(69) од Куманово ветувајќи дека ќе му помогне неговиот син да излезе од затвор при што земал вкупна сума од 20.000 евра или 1.230.000 денари.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико