Кривична пријава за радовишанец поради фалсификување возачка дозвола | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава за радовишанец поради фалсификување возачка дозвола

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полициската Станица Радовиш поднесе кривична пријава против С.А. од Радовиш поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело “давање на лажен исказ“.

На 13.06.2016 година македонската возачка дозвола на негово име ја објавил во службен весник на Р.Македонија за изгубена, за потоа со писмен лажен исказ да поднесе писмено барање за издавање на дупликат возачка дозвола.

Поднесеното барање било одобрено од Полициската Станица Радовиш, по што истиот објавената возачка дозвола за изгубена ја однел и предал во МВР на Р.Бугарија, каде му издале бугарска возачка дозвола.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико