Кривична пријава за ширење на расистички и ксенофобичен материјал | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава за ширење на расистички и ксенофобичен материјал

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против И.Ѓ.(30) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, казниво по член 394-г од Кривичниот закони.

Пријавениот на 28.05.2020 на социјалната мрежа фејсбук објавил текст кој содржел говор на омраза.

Препорачуваме

Партнери на Правдико