Кривична пријава за скопјанец за расистички статус на „Фејсбук“ | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава за скопјанец за расистички статус на „Фејсбук“

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата поднесе кривична пријава против едно лице од Скопје за објавување на расистички и ксенофобични објави на „Фејсбук“.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до скопското обвинителство поднесе кривична пријава против Д.Д.(46) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем.

Според информациите на МВР, пријавениот објавил статус на „Фејсбук“ на 26 ноември кој бил со расистичка и ксенофобична содржина.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико