Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против И.К.(46) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад” по чл.230 ст.3 од Кривичниот законик.

Во текот на февруари 2022 година во Скопје, полициски службеници од Единица за економски и компјутерски криминал и преставници од други надлежни инспекторати извршиле контрола во нерегистриран склад за откуп и продажба на секундарни суровини на ул.,,1″ во с.Арачиново, при што го затекнале пријавениот како во моментот неовластено тргува со отпад без да е регистриран во Централен регистар на Република Северна Македонија како правно лице и без да поседува Дозвола за вршење на дејност „Складирање и третман на отпад”, издадена од Министерство за животна средина и просторно планирање. На тој начин тој го сторил делото кое му се става на товар.

Партнери на Правдико