Кривична против Битолчанец за даночно затајување | Правдико

Правдико

   

Кривична против Битолчанец за даночно затајување

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

СВР Битола поднесе кривична пријава против 44-годишниот З.Р. од Битола и против правниот субјект „Колега“ ДООЕЛ Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување“.

danok

Пријавениот како управител на правниот субјект „Колега“ ДООЕЛ Битола во периодот од 01.01.2013 до 31.01.2016 година, со намера да одбегне плаќање на данок на добивка, персонален данок на доход и данок на додадена вредност во книговодствената евиденција прикажал лажни податоци за остварени приходи и залихи на стока со што затаил вкупно 4.115.276 денари.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико