Кривична против лицата што го симнаа македонското државно знаме во Куманово | Правдико

Правдико

   

Кривична против лицата што го симнаа македонското државно знаме во Куманово

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Лицата кои го симнаа државното знаме во Куманово добија кривична пријава. СВР Куманово им поднесе кривична пријава на Л.К.(21) и 17 годишно лице, двајцата од с.Слупчане, и  на две непознати лица, за сторени кривични дела ,,предизвикување национална, расна и верска омраза, раздор и нетрпилевост” и ,,напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста”.

Настанот се случи на 31.03.2017 година, на плоштадот во Куманово, каде пријавените лица се обиделе да го симнат државното знаме на Р Македонија, и на исто место да го постават државното знаме на Р Албанија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико