Кривична за директор на средно училиште кој не одел на работа | Правдико

Правдико

   

Кривична за директор на средно училиште кој не одел на работа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против Н.Б.(45) од Кичево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување.

„Тој, во својство на директор на oпштинско средно училиште во Кичево, во повеќе наврати ја кршел работната дисциплина со неоправдано отсуство од работа по три последователни работни дена и се стекнал со вкупна противправна имотна корист од 1.694.379 денари“, велат од МВР.

Директорот и на неколку професори од училиштето им овозможил да се стекнат со вкупна противправна имотна корист од 3.673.532 денари, се додава во информацијата од полицијата.

Препорачуваме

Партнери на Правдико