Кривична за кичевците што извршиле над 20 тешки кражби | Правдико

Правдико

   

Кривична за кичевците што извршиле над 20 тешки кражби

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поради постоење основи на сомнение дека сториле 21 казнено дело тешка кражба, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против пет полнолетни и две малолетни лица, сите од Кичево.

Пријавените една тешка кражба сториле кон крајот на септември минатата година, а другите 20 во периодот од јануари до април оваа година. Тие користеле подесен алат и прибор за разбивање влезни врати и прозорци, како и физичка сила. На тој начин пријавените влегле во фризерски салон, спортска сала, пекарница, повеќе бутици, продавница за автоделови, берберници, повеќе сендвичарници, како и во неколку куќи во Кичево и во продавници во селото Другово.

Притоа одзеле пари, златен накит, техничка стока, колонијални и прехранбени производи. Со извршувањето на казнените дела пријавените стекнале противправна имотна корист од 176.000 денари.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико