Кривична за поранешен дирекотор на комунално претпријатие од Стар Дојран за проневера во службата | Правдико

Правдико

   

Кривична за поранешен дирекотор на комунално претпријатие од Стар Дојран за проневера во службата

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полициската станица Гевгелија поднесе кривична пријава против Н.Л.(29) од Нов Дојран поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „проневера во службата“.

Во периодот од февруари 2014 година до ноември 2017 година пријавениот како вршител на должноста директор на Јавно претпријатие за комунални дејности „Комуналец –Полин“, Стар Дојран, од благајната на јавното претпријатие, противправно, без основ за исплата, начин и рок на враќање, зел аванси во износ од 2.503.000 денари.

Партнери на Правдико