Кривична пријава за професор по физичка култура од Скопје за лихварство и изнуда | Правдико

Правдико

   

Кривична пријава за професор по физичка култура од Скопје за лихварство и изнуда

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

12846646-f4d1-4cb2-9b64-9eb6d951cd8b-eurosСВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.Т. (54) од Скопје, професор по физичка култура во тетовскиот универзитет, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „изнуда“  и „лихварство“.

На 17.12.2009 година пријавениот на оштетениот Р.И. (56) од Тетово, му дал на заем 12.000 евра за што склучиле и писмен договор во кој било наведено дека за период од една година треба да му врати вкупно 18.000 евра.

По ова, откако оштетениот неуспеал да му ги врати парите во наведениот рок, од пријавениот започнал да добива закани по неговиот живот и животот на членовите на неговото семејство се до 16.04.2014 година кога пријавениот го повикал во просториите на тетовскиот универзитет и со помош на уште две непознати лица го присилил да потпишат договор дека истиот наводно му должи вкупно 58.000 евра.

Препорачуваме

Партнери на Правдико