Кривична за скопјанец кој правел бизниси во име на непостојна фирма | Правдико

Правдико

   

Кривична за скопјанец кој правел бизниси во име на непостојна фирма

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Штипската полиција поднесе кривична пријава против 34-годишен скопјанец поради сомнение дека сторил кривични дела измама и оштетување или повластување доверители.

Пријавениот во текот на декември минатата година ги довел во заблуда одговорните на три правни лица од Штип.

Тој од нив порачал и во неколку наврати набавил трговска стока преку фактура во вкупен износ од 2.099.981 денар лажно претставувајќи се како сопственик и управител на позната и голема скопска фирма (која не постои и никогаш не постоела), при што ги оштетил штипските фирми.

Исто така, во текот на октомври минатата година, застапувајќи правно лице од Скопје, со претходно дадени овластувања во име и за сметка на правното лице, ополномоштен на 27 јануари 2017 од управителот, иако знаел дека правното лице е неспособно за плаќање со блокирана сметка и во постапка за ликвидација, во два наврата од друго правно лице од Штип набавил 150 канти за отпадоци во вредност од 200.010 денари, кои веднаш ги продал на црно, со што го оштетил доверителот за наведениот износ.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико