Кривични пријави за две лица за извршени осум кражби во Охрид | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Кривични пријави за две лица за извршени осум кражби во Охрид

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата поднесе кривични пријави против две лица, осомничени дека се сторители на осум кражби во Охрид и околината.

4FF52A69F6F0514A91E9C9660AE87639

Станува збор за 41-годишно лице од битолското село Велушина и 53-годишен жител на струшкото село Ливада.

Според СВР Охрид, пријавените минатиот месец извршиле насилно влегување во неколку деловни објекти, куќи и станови во Охрид, како и во две цркви во Косел и Лескоец. На тој начин, двете лица се стекнале со противправна имотна корист од 429.900 денари.

За извршувањето на казнените дела пријавените користеле хебла, клешти, метална ножица за сечење арматура и друг подесен алат со кои ги кршеле бравите и катинарите од влезните врати на неколку земјоделски аптеки, продавници и домови во Охрид. На ист начин насилно влегле во црквата „Св.Илија“ во селата Косел и „Св. Наум“ во Лескоец. Насилно влегувале во внатрешноста на објектите, пребарувале и одземале пари, цигари, колонијална стока, одзеле една хилта, еден агрегат и моторна пила. При крајот на минатиот месец, полицијата кај првопријавениот пронашла метална ножица за сечење арматура, една хебла, а при претрес на автомобил марка „лада“ сопственост на второпријавениот пронајдени се пластични и платнени нараквици, клешти, хебла, мала секира, и друг алат и подесен прибор.

Пронајдените предмети се одземени и предадени на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико