Кривични за двајца тетовци што тргувале со марихуана и кокаин | Правдико

Правдико

   

Кривични за двајца тетовци што тргувале со марихуана и кокаин

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Тетовската полиција поднела кривична пријава против тетовците Н.Б. (55) и Ф.Н. (52) поради сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Како што информираат од МВР, на 10 мај минатата година на локалниот пат село Шемшово-село Жилче од страна на полициски службеници бил извршен преглед на автомобилите што ги управувале двајцата тетовци.

Во возилото на првопријавениот била пронајдена и одземена кеса со марихуана, а при претрес во домот на второпријавениот биле пронајдени и одземени 42,7 грама метамфетамин и две пакувања кокаин. Претрес бил извршен и во домот на Н.Б. каде што биле пронаједни и одземени 977,6 грама марихуана. Oд страна на судија на претходна постапка на Н.Б. му била изречена мерка притвор од триесет дена.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико