Кривичниот совет ги одби жалбите на обвинителите во врска со прислушкуваните разговори | Правдико

Правдико

   

Кривичниот совет ги одби жалбите на обвинителите во врска со прислушкуваните разговори

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

osnoven-sud-skopjeКривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, на вчерашната седница донесе решение со кое жалбите на ОЈО – Скопје против решенијата на судија на претходна постапка за издвојување на доказите од списите на предмети на обвинителството се одбиваат како неосновани и решенијата на судија на претходна постапка со кои се издвојуваат докази – аудио записи од телефонски разговори и транскрипти од истите се потврдуваат.

Со оваа одлука на кривичниот совет “бомбите” од опозицијата не можат да се користат како докази во постапката.

Апелациониот суд претходно се огласи како ненадлежен за жалбите на обвинителите и го врати предметот во Основниот суд Скопје 1.

Препорачуваме

Партнери на Правдико