Кубанците на референдум прифатија измени на Уставот | Правдико

Правдико

   

Кубанците на референдум прифатија измени на Уставот

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Околу 86 насто Кубанци се изјасниле на референдум за реформа на Уставот, соопшти кубанската Изборна комисија. На референдумот излегле 84 насто од гласачите. Новиот устав ја потврдува единствената улога на Комунистичката партија на Куба од револуцијата во 1959 година, но ги признава приватната сопственост и странските инвестиции како неопходни за придвижување на стопанството.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико