Куферот на терористот во Брисел полн со плински боци и клинци | Правдико

Правдико

   

Куферот на терористот во Брисел полн со плински боци и клинци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Терористот кој предизвика експлозија на главната железничка станица во Брисел е 36-годишен Мароканец, а куферот што експлодирал содржел плински боци и клинци, објави белгискиот федерален обвинител.Мароканецот никогаш не бил осомничен за тероризам.

Јавниот обвинител Ерик Ван Дер Сипт на прес-конференција изјави дека се врши претрес во неговиот дом во населбата Моленбек.Терористот не носел експлозивен појас и веднаш штом извикал “Да живее Алах” бил застрелан од е војничката патрола. На интернет се појавија снимки од нападот.

Извор: Макфакс

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико