Кумановец затаил повеќе од половина милион денари данок | Правдико

Правдико

   

Кумановец затаил повеќе од половина милион денари данок

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

олицијата од Струга поднесе кривична пријава против 56-годишниот Д.С. од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“.

Кумановецот казненото дело го сторил во текот на 2014 и 2015 година во својство на претседател на Заедница на сопственици на апартманскиот комплекс „Еуротел“ во Струга. Тој, бесправно за себе присвоил парични средства кои му биле доверени по основ за гориво, телефонски сметки, храна и слично, со што ја оштетил заедницата и се стекнал со противправна имотна корист од вкупно 563.070 денари, велат од МВР.

Препорачуваме

Партнери на Правдико