Лажни ПЦР-тестови се продаваат за 30 евра | Правдико

Правдико

   

Лажни ПЦР-тестови се продаваат за 30 евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата на скопскиот аеродром приведе четири лица со лажни ПЦР-тестови, за кои кажале дека ги купиле по цена од 30 евра.

Вчера на Меѓународен аеродром – Скопје полициски службеници ги привеле С.С.(38) од Куманово, со место на живеење во Швајцарија, Е.Џ.(43) од Босна и Херцеговина, со место на живеење во Швајцарија, М.Р.(59) од Швајцарија и П.С.(45) од Швајцарија, поради постоење основи на сомнение дека приложиле лажни негативни ПЦР-тестови.

Извршен бил разговор со нив и било утврдено дека тестовите им ги набавил нивен пријател по цена од 30 евра по тест. Лицата биле задржани за понатамошна постапка.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико