Ликвидиран познатиот екстремист Белмоктар | Правдико

Правдико

   

Ликвидиран познатиот екстремист Белмоктар

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Влијателниот екстремист Моктар Белмоктар, кој пред две години нареди напад на алжирската рафинерија за производство на гас, убиен е за време на американските воздушни напади во Либија, соопштија властите.

Белмоктар и останатите борци се убиени во напад на источниот град Аждаби, објавија либиските власти.

САД потврдија дека Белмоктар бил мета, но не и дека загинал, јавува „Би-Би-Си“.

Пентагон соопшти дека нападот бил успешен и оти властите сè уште ги проценуваат резултатите. Портпаролот Стив Ворен рече дека дополнително ќе бидат објавени повеќе детали.

Претходно неколкупати било неточно објавено дека Белмоктар е убиен.

Извор: МЕТА.мк

Партнери на Правдико