Лондон ги одби мигрантските квоти на ЕУ | Правдико

Правдико

   

Лондон ги одби мигрантските квоти на ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Британија вчера соопшти дека нема да учествува во планот на ЕУ за разместување бегалци, користејќи квоти за секоја, велејќи дека наместо тоа своето внимание ќе го насочи кон борбата против трговијата со луѓе.

eu_zname

„Нема да учествуваме во каков било наметнат систем кој предвидува раселување и релокација“ соопшти денеска британското Министерство за внатрешни работа.

Во соопштението се наведува дека Британија во својата историја повеќепати им понудила прибежиште на луѓе во неволја, но смета дека задолжителниот систем не е решение.

Европската комисија планира воведување задолжителни квоти што ќе осигураат товарот за примање мигранти еднакво да се распредели меѓу земјите во ЕУ.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико