Правдико

   

Лондон: Тројца судии сменети поради гледање порнографски материјали

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Тројца британски судии се разрешени поради гледање на порнографски материјали со нивните официјални профили на интернет, соопштува судскиот надзорен орган.

131226_online_comments_keyboard_660

Порнографските содржини се нелегални, соопшти потпаролот на дисциплинската комисија.

Министерот за правда Крис Грејлинг и главниот судија на Англија и Велс лорд Џон Томас, заклучиле дека судиите направиле “неопростива злоупотреба” на нивните официјални профили и дека се работи за тотално неприфатливо однесување на носителите на судската функција.

Уште еден судија пред да биде разрешен поради истите причини, во последен момент пред завршување на дисциплинската постапка, се повлече од судската функција.

Партнери на Правдико