Луганск ќе издава посебни пасоши | Правдико

Правдико

   

Луганск ќе издава посебни пасоши

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

18_511Самопрогласената Народна Република Луганск соопшти дека ќе започне со издавање пасоши на жителите на реоните кои се под контрола на проруските сепаратисти во источна Украина. Според советот на министри на бунтовниците од Луганск, потпишан е декретот со кој се дозволува издавањето пасоши.

Во декретот е наведено дека сите пасоши ќе бидат на руски јазик и достапни за лицата над 16 години. Декретот ќе стапи на сила на 21 април. Територијата која е дел од покраината Луганск беше самопрогласена од проруските бунтовници во април минатата година

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико