Мајка и ќерка обвинети за убиство на петмина роднини во Пенсилванија | Правдико

Правдико

   

Мајка и ќерка обвинети за убиство на петмина роднини во Пенсилванија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Мајка и ќерка се обвинети за убиство на петмина родинини со кои живееле во ист стан во Пенсилванија, САД. Од морничавиот настан се спасил само осмиот станар во куќата на стравот, 17-годишното момче Џошуа, кој престојувал кај пријатели.

Случајот бил откриен кога социјален работник дошол да го посети семејството. Тој тропал на вратата, но кога никој не му отворил, влегле внатре со полициска асистенција. Надлежните биле шокирани од глетката. Целиот стан бил во неред, скршено стакло имало насекаде, мебелот бил превртен, а во спалната соба биле пронајдени пет мртви тела. Една жена и тинејџерка биле пронајдени на креветот, сè уште биле живи, но дезориентирани. Тие имале повреди на вратот и веднаш биле пренесени во болница.

Иако првично тврделе дека непознати лица влегле во станот и го извршиле убиството, подоцна ја смениле својата изјава. Сепак, полицијата утврдила дека мајката Шана Декри (45) и нејзината ќерка Доминик (19), најверојатно, ги убиле своите петмина роднини со кои заедно живееле. Тие се обвинети за кривично дело убиство и едно обвинение за заговор за смртта на своите роднини.

Шана пред полицијата тврдела дека сите во станот зборувале за самоубиство и дека сакале да умрат. Мајката е обвинета за смртта на своите деца Налрах (25) и Дејмон (13). Таа заедно со ќерка си е обвинета и за смртта на својата сестра Џамила Кембел (42) и на нејзините ќерки близначки Ерика и Имани Ален (9).

Полицијата сè уште ги истражува причините за убиствата. Нема други осомничени за настанот. Мајката и ќерката се наоѓаат во казнено-поправен дом.

Осмиот член на семејството, кој живеел во станот, синот на Џамила Кембел, не бил пронајден веднаш, но подоцна полицијата го лоцирала кај пријатели во Њу Џерси.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико