Македонец меѓу протераните поради тероризам во Италија | Правдико

Правдико

   

Македонец меѓу протераните поради тероризам во Италија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италија протера четворица лица осомничени за тероризам, од кои еден е Македонец на возраст од 39 години, додека другите се од Косово (37), Франција (28) и Тунис (45), пренесуваат албанските медиуми.

Како што велат медиумите, тие се потерани затоа што претставуваат закана за безбедноста на Италија.

Да потсетиме, еден македонски државјанин претходно беше осуден за насилство во Сиена и беше под полициски надзор, а припаѓаше на паравоена организација вмешана во балканските конфликти.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико