Македонија гласаше за прием на Косово во УНЕСКО | Правдико

Правдико

   

Македонија гласаше за прием на Косово во УНЕСКО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Црна Гора и Македонија, се меѓу 27. земји кои гласаа за прием на Косово во УНЕСКО, на состанокот на Извршниот совет на организацијата во Париз, информира српски Блиц.

7da268b4-fcc1-496d-8f54-a5cf61a229f3-unesko

Меѓу земјите кои го дале својот глас “за” Косово за влез во УНЕСКО, се и: Авганистан, Албанија, Австрија, Белизе, Велика Британија, Ел Салвадор, Обединетите Арапски Емирати, Естонија, САД, Франција, Габон, Гамбија, Гвинеја, Италија, Кувајт , Доминиканска Република, Германија, Тајланд, Того, Чад, Чешка, Шведска, Пакистан, Свети Китс и Невис и Холандија.

Против гласаа 14 држави: Аргентина, Ангола, Бразил, Кина, Еквадор, Шпанија, Етиопија, Русија, Индија, Мароко, Мексико, Намибија, Нигерија и Куба.

Воздржани земји се 14: Алжир, Бангладеш, Египет, Индонезија, Јапонија, Јужна Кореја, Малави, Мали, Маурициус, Мозамбик, Непал, Папуа Нова Гвинеја, Тринидад и Тобаго и Уганда.

Земјите чии претставници остана надвор од салата за време на гласањето, а не гласаа се: Тунис, Туркменистан и Украина.

За предлог на Извршниот совет на УНЕСКО ќе одлучува Генералната конференција на УНЕСКО, кој ќе се одржи од 3 до 18 ноември.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико