Македонската амбасадорка повикана на разговор во српското МНР | Правдико

Правдико

   

Македонската амбасадорка повикана на разговор во српското МНР

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Српското Министерство за надворешни работи ја повика македонската амбасадорка Вера Јовановска Типко да даде објаснувања за последните настани во Скопје, јавија српските медиуми.

Една од клучните теми било објавувањето на тонските записи од прислушкувани разговори меѓу лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, на српскиот пратеник и новинар Мирослав Лазански и на службеникот на српската Агенција за безбедност и информации во српската амбасада во Скопје, Горан Живаљевиќ.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико