Македонскиот џихадист, Мухамед Закири, во Турција осуден на доживотен затвор | Правдико

Правдико

   

Македонскиот џихадист, Мухамед Закири, во Турција осуден на доживотен затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На четворица џихадисти, меѓу кои и најпознатиот македонски џихадист Мухамед Зaкири, Судот во Анкара им определил казна од речиси 500 години затвор, за убиство на три лица во март 2014 година, пренесува „Анадолија“.

14690988398_9c1fbe4172_z

Зaкири, кој по потекло е од Охрид, заедно со двајца соборци, Чендрим Рамадани и Бенјамин Ху од Косово, се осудени за терористичкиот напад што пред две години како припадници на Исламската држава го извеле во Анадолија.

Тие се осудени за убиство со умисла и за тоа што се членови на вооружена терористичка организација.

Тие убиле три лица, офицер, полицаец и камионџија. На 20 март 2014 година, на автопат кај градот Нигде, тројцата сега веќе осудени, отвориле оган врз полициски пункт за време на рутинска контрола, а потоа грабнале камион и го убиле возачот во обид да ѝ побегнат на полицијата.

Турските медиуми објавија дека тие од Сирија преку Турција и Бугарија планирале да дојдат во Македонија.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико