Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор | Правдико

Правдико

   

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а тој даде свечена заклетва пред нив. Ацевски по изборот од говорница кратко изјави дека му е чест што бил избран на позицијата и дека ќе работи согласно законите, односно дека нема да ја изневери довербата.

Државната ревизија речиси две години беше без главен ревизор, а мандатот на вршителот на должноста истече на 5 октомври. Пратениците претходната недела на Комисијата за избори и именувања едногласно го прифатија предлгоот Ацевски да биде избран за државен ревизор.

Претседателот на комисијата за избори и именувања, Илија Димовски рече дека Ацевски е со 20 годишно искуство и додаде дека е професионалец во областа.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико