Малала ќе го отвори самитот на ОН | Правдико

Правдико

   

Малала ќе го отвори самитот на ОН

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

0CCD0912-C8B7-4C64-B12C-54087ADDAA48_w640_r1_sДобитничката на Нобеловата награда за мир Малала Јусафзаи ќе го отвори денешниот самит на Обединетите нации со говор во кој ќе повика на слободно 12 годишно школување за сите деца во светот.

„Ако сакате нашата иднина да биде посилна и посветла неопходно е да инвестираме во едукацијата.

Не требаат многу пари за тоа, само 39 милијарди долари, кои ги трошиме во осум дена за воени цели“, вели 18 годишната Малала. Веднаш по обраќањето на Малала која во Пакистан беше застрелана во главата во 2012 година од талибански напаѓачи затоа што пропагираше слободно школување за девојчињата, ќе зборува и Папата Франциско.

Препорачуваме

Партнери на Правдико