Манчевски: На граѓаните ќе им се издаваат документи по електронски пат | Правдико

Правдико

   

Манчевски: На граѓаните ќе им се издаваат документи по електронски пат

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

За да се намали фреквенцијата и редовите на чекање, особено за документите кои најчесто им се потребни на граѓаните, овозможивме најчестобараните документи како изводите од матичните книги на родени, венчани, умрени, да можат да се добијат по електронски пат и нема никаква потреба граѓаните да се појавуваат на шалтери, рече на денешната прес-конференција министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски.

На порталот uslugi.gov.mk во моментов има 128 услуги кои се достапни за граѓаните. Станува збор за потврди од најразличен вид од Агенцијата за вработување, Министерството за труд и социјална политика, Фондот за здравствено осигурување и Централниот регистар.

„Апелираме и до сите граѓани кои имаат потреба од различни услуги или консултации со државните институции тоа да го прават по електронски пат. Нема никава потреба да се посетуваат институциите физички. Само со целосен наш придонес ќе ја намалиме можноста за ширење на вирусот“, рече Манчевски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико